Vedeli ste, že sivkavec môže napadnúť európske plodiny?
Motýľ Sivkavec* sa presťahoval zo svojich prirodzených biotopov na oboch amerických kontinentoch a napadol plodiny v Afrike, Ázii a Austrálii. Nedávno bol dokonca zaznamenaný ich výskyt na Cypre a Kanárskych ostrovoch [1].
Po usadení sa sivkavec ťažko kontroluje a môže zdevastovať úrodu. Jeho jedince majú nenásytný apetít a živia sa viac ako 350 druhmi rastlín [2].
Každá samička nakladie až 2 000 vajíčok a dospelé mole dokážu preletieť až 480 km [3]. Preto je nevyhnutné rázne zakročiť hneď, ako prídu na nové miesto.
Členské štáty EÚ majú špecifické požiadavky na eradikáciu inváznych nepôvodných druhov [4].
Pri odstraňovaní počiatočnej invázie cudzích druhov hmyzu sa zvyčajne spoliehame na dostupnosť a použitie insekticídov. Ak počiatočná eradikácia zlyhá, škody, ktoré môžu spôsobiť po usadení, sa už preukázali v Afrike a Ázii [5].
*Sivkavec (lat. spodoptera frugiperda) sa po anglicky označuje aj ako „armyworm“, teda niečo ako „armádny červ“, pretože v štádiu larvy dokáže zhromaždiť obrovské mnohopočetné „armády“ jedincov, ktoré potom napádajú rozsiahle plochy plodín a spôsobujú veľké škody.
[1] Karta Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) na prieskum škodcov spodoptera frugiperda | north_east arcgis.com
[2] Hostiteľské rastliny motýľa spodoptera frugiperda v severnej a južnej Amerike | north_east African Entomology
[3] Sivkavec | north_east SANBI
[4] Nariadenie EÚ o prevencii a riadení zavlečenia a šírenia inváznych nepôvodných druhov | north_east EÚ
[5] Sivkavec: Zvyšovanie reakcie na celom svete | north_east fao.org