Vedeli ste, že rastliny majú vlastnú sociálnu sieť?
Rastliny komunikujú hlavne preto, aby sa bránili pred chorobami a zamorením.
Keď dôjde k ich napadnutiu alebo poškodeniu, vydávajú varovné signály vo forme prchavých chemických látok, ktoré by sme mohli nazvať „rečou rastlín“. Typickým príkladom takejto chemickej odpovede je vôňa čerstvo pokosenej trávy.
Rastliny rovnakého druhu tieto chemické signály zachytávajú, aby zvýšili svoje obranné mechanizmy skôr než dôjde k ich napadnutiu. Tieto varovné signály dokážu preložiť a používať aj nepríbuzné druhy rastlín. Na komunikáciu rastlín sa dokáže naladiť aj hmyz a opeľovače, a to pomocou špeciálnych receptorov [1].
Komunikácia prebieha aj pod zemou. Väčšina rastlín má symbiotický vzťah s hubami žijúcimi na ich koreňoch. Hubové vlákna pomáhajú rastlinám absorbovať vodu a živiny, ale vytvárajú aj rozsiahle siete, ktoré prenášajú chemické signály, aby upozornili susedov, keď sa chystá útok. Vytvárajú teda podzemnú sociálnu sieť chemických správ. Ďalšie pochopenie tohto odovzdávania správ umožní vedcom vyvinúť nové riešenia na ochranu plodín pred škodcami.
Rastliny medzi sebou komunikujú, najmä keď sú napadnuté!
[1] Šimpraga M, Takabayashi J, Holopainen JK. Language of plants: Where is the word? (Reč rastlín: Ako sa to povie?) J Integr Plant Biol. 2016 Apr;58(4):343-9. north_east doi: 10.1111/jipb.12447