Vedeli ste, že jablká majú dvakrát toľko génov ako človek?
Projekt Genóm jablka (The Apple Genome Project) [1] a ďalšie štúdie [2] umožnili medzinárodnej skupine vedcov úspešne rozlúštiť kompletnú sekvenciu genómu jablka a pomocou týchto informácií porovnať stovky rôznych odrôd jabĺk.
Zistili, že jablká majú dvakrát dlhší genóm ako človek (približne 57-tisíc génov) a že všetky dnešné jablká pochádzajú z kazašských hôr, kde sa dodnes darí divokým jablkám.
Predpokladá sa, že divoké jablká z Kazachstanu rozšírili obchodníci a ich zvieratá pri putovaní po Hodvábnej ceste, čím prispeli k rozšíreniu ich pestovania na západ do Európy i na východ do Číny. Opeľovanie krížom s divokými druhmi a stáročia výberu požadovaných vlastností priniesli hojnosť moderných odrôd jabĺk, na ktorých si pochutnávame v súčasnosti.
Šľachtenie rastlín je kľúčový faktor, vďaka ktorému sú dnešné jablká výživné, chutné a obľúbené. Sekvencia genómu jablka slúži vedcom ako ďalší vynikajúci zdroj na rýchlejšie a presnejšie šľachtenie jabĺk. Vďaka týmto vedeckým informáciám dokážu lepšie chápať základy významných vlastností plodín, ako je textúra, odolnosť voči chorobám, adaptácia na konkrétne geografické či klimatické podmienky, a tým uspokojovať potreby spotrebiteľov.
Rozlúštenie genómov rastlín takýmto spôsobom umožňuje vedcom lepšie chápať a oceňovať význam zachovania genetickej rozmanitosti.
Ak sa chcete dozvedieť viac o dosiahnutom pokroku v oblasti sekvencie genómov a šľachtenia rastlín, pošlite nám mail email.
[1] Velasco, R., Zharkikh, A., Affourtit, J. et al. The genome of the domesticated apple (Malus × domestica Borkh.). Nat Genet 42, 833–839 (2010). north_east https://doi.org/10.1038/ng.654
[2] Duan, N., Bai, Y., Sun, H. et al. Genome re-sequencing reveals the history of apple and supports a two-stage model for fruit enlargement. Nat Commun 8, 249 (2017). north_east https://doi.org/10.1038/s41467-017-00336-7