Vedeli ste, že šľachtenie rastlín zachránilo čarodejnice?
Bububu! Halloween je už tu.
Keď v týchto dňoch uvidíte cez cestu prechádzať čarodejnicu, viete, že je to len niekto, kto sa vonku zabáva. V minulosti sa však ľudia čarodejníc báli, čo viedlo k veľmi tragickým následkom.
Vedeli ste však, že historici označili kyjaničku purpurovú, hubové ochorenie obilnín, za možnú príčinu neslávne známeho honu na čarodejnice, ku ktorému došlo v Saleme v 17. storočí? Kyjanička purpurová produkuje silný prírodný toxín, ktorý vyvoláva príznaky ako psychóza, halucinácie či kŕče, ktoré môžu byť smrteľné. Predpokladá sa, že práve tieto príznaky mohli viesť ľudí k domnienke, že ich prekliali čarodejnice [1].
Hoci kyjanička purpurová nespôsobuje závažné straty na úrode obilnín, je potrebné ju regulovať, aby sa zabránilo kontaminácii. Vďaka šľachteniu odrôd odolných voči kyjaničke v spojení so správnymi poľnohospodárskymi postupmi sa podarilo kontamináciu výrazne znížiť. Prispievajú k tomu smernice EÚ o uvádzaní osiva na trh, kde sú stanovené normy, ktoré je potrebné splniť pred uvedením nových odrôd na trh. Krajiny tiež vykonávajú úradné skúšky na posúdenie odolnosti nových odrôd voči kyjaničke purpurovej.
Takže v týchto dňoch, keď je ergotizmus už len strašiakom minulosti, by stretnutie s čarodejnicami na Halloween nemalo u vás vyvolať nič len mierne zimomriavky.
[1] north_east Kyjanička purpurová: od čarodejníctva k biotechnológii – Mol Plant Pathol. 2009 PMC